Aká je budúcnosť kaštieľa?

Autor: Janka Koyšová | 24.10.2012 o 20:18 | (upravené 21.11.2012 o 9:32) Karma článku: 6,62 | Prečítané:  188x

Barokový kaštieľ, ktorý sa nachádza v malej dedinke Ladce v okrese Ilava, už viac ako štyri roky chátra. Jeho rekonštrukcia by stála niekoľko miliónov eur. Majiteľ však na opravu tejto pamiatky nemá dostatok finančných prostriedkov.

Kaštieľ sa od roku 1966 začal využívať ako ubytovacie a stravovacie zariadenie pre študentov Odborného učilišťa. Najmä z ekonomických dôvodov boli v roku 2008 vybudované nové priestory, kde boli študenti okamžite presťahovaní. Neobývaná pamiatka sa stala útočiskom pre bezdomovcov. Na svoje si prišli aj mladí tínedžeri túžiaci po dobrodružstve. Výtržníci začali rozbíjať okná, cez ktoré sa dostali dovnútra. Neskôr sa pustili aj do vchodových dverí. Momentálne je exteriér aj interiér pamiatky vo veľmi poškodenom stave. „Odhliadnúc od zdevastovaných detailov fasády, pôsobí celý areál aj s okolitou zeleňou pomerne zachovalo a autenticky,“ pozitívne komentuje starosta obce Ján Remo a ako architekt ďalej dodáva a informuje o vzhľade kaštieľa: „ak by som mal kaštieľ hodnotiť z jeho architektonicko-urbanistického hľadiska, potom by  som v prvom rade vyzdvihol jeho urbanisticko-priestorové kvality. Priestor nádvoria spolu s hmotou kostola neustále  "vyžaruje" neopakovateľnú barokovú atmosféru. Vnútorný interiér nemá žiadne výraznejšie detaily, ale priestory sú zaujímavé svojou mierkou a tvarom stropov. Veľké sály sú zaklenuté alebo majú trámový strop. Z technického hľadiska je zaujímavá aj konštrukcia mohutného krovu.“ Starosta uviedol možné riešenia využitia kaštieľa. Buď sa do priestorov vrátia rehoľné sestry alebo ho kúpi bohatý podnikateľ, ktorý by ho prestaval na štýlový bytový dom so zachovaním vonkajšieho vzhľadu. V druhom prípade by bol veľký problém s pamiatkármi, ktorí zvyčajne neakceptujú výraznejšie zásahy do objektu.

Kaštieľ je dnes vo vlastníctve Rádu milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul. Najväčším problémom sú financie, ktoré nemajú na opravu priestorov. Preto ponúkajú túto stavbu za symbolickú cenu. Bohužiaľ, zatiaľ sa nenašiel záujemca, ktorý by chcel tento objekt kúpiť. Pamiatka aj naďalej zostáva chátrať.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?